TERAPIA KARMIENIA

Czy twoje dziecko nie lubi próbować nowych rzeczy? Czy maluch krztusi się, dławi przy jedzeniu i piciu? Czy martwi Cię, że maluch je ciągle to samo i ma restrykcyjny schemat – np. je tylko rzeczy okrągłe lub o określonym kolorze? Czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem i drżysz na samą myśl o rozszerzeniu diety swojego malucha? Jeśli odpowiedziałeś „Tak” na jedno z powyższych pytań zapraszamy na konsultację, gdzie wspólnie postaramy się znaleźć źródło problemu i opracujemy plan działania aby w bezpieczny i przyjazny sposób rozszerzać dietę dziecka

Wśród dzieci coraz częstszym problemem jest wybiórczość pokarmowa i neofobia żywieniowa. Wybiórczość polega na tym, że dziecko ma swój schemat jedzenia i nie je absolutnie nic poza swoją określoną listą produktów (najczęściej jest to maksymalnie 20 produktów i to jeszcze określonych marek, np. parówki, ale tylko Berlinki). Często dziecko wybiera tylko jedzenie o określonym kształcie lub kolorze. Najpopularniejsza wybiórczość jest taka, iż wszystko musi być beżowe (chleb bez skórki, parówki, serki waniliowe, biszkopty, herbatniki, słodka kaszka). 

Neofobia żywieniowa jest rozwojowa i dotyczy sporej ilości osób. Wiąże się z odmową jedzenia oraz próbowania nowości. Silne jest tu uczucie lęku, czasami pojawia się obrzydzenie, odruchy wymiotne, mimo że nawet jedzenie nie zostało spróbowane. Przebieg i siła neofobii uzależniona jest od wielu czynników, m.in. poziomu wrażliwości sensorycznej czy historii rodzinnej. Zaczyna się od ok. 18 miesiąca i trwa nawet do 6 roku życia, przy czym objawy zmniejszają się z czasem, jednak niechęć do jedzenia nowości i uprzedzenia pokarmowe mogą pozostać nawet do okresu dorosłości. Dużo zależy od naszych reakcji i zachowań w kontekście jedzenia. 

W związku z tym polecamy konsultację u logopedy, który specjalizuje się w terapii karmienia, aby wdrażane działania były dostosowane indywidualnie do dziecka i jego możliwości. Bardzo ważne by dokonać oceny aparatu artykulacyjnego, sprawdzić czy nic nie stoi na przeszkodzie pod kątem fizjologicznym, a następnie rozważnie oswajać dziecko z jedzeniem. 

Konsultacja ze specjalistą pomoże również pozbyć się obaw co do rozszerzania diety u niemowlaka lub starszaka, a także rozwieje wiele wątpliwości i mitów odnośnie tego co i jak powinno jeść i pić dziecko.

Serdecznie zapraszamy ! 

Zapraszamy na zajęcia z naszym terapeutą!

Skontaktuj się z nami